Zdravá krajina

Síť vzdělávacích a poradenských středisek pro podporu hospodaření šetrného k přírodě a krajině

Co jsou místní akční skupiny (MAS)?


Poslední aktualizace: 2.7.07

Autor: Mgr. Jitka Farská


O co jde

Společně s evropskými dotacemi se do České republiky dostal i pojem místní akční skupina (MAS). MAS představují partnerství veřejného a soukromého sektoru s cílem koordinovat a financovat rozvoj regionu. Jejich zřizování vychází z evropské iniciativy LEADER, zaměřené obecně na problematiku trvale udržitelného rozvoje venkova.

Místní akční skupina funguje jako jakýsi prostředník, který získává peníze z Evropské unie, aby je poté přidělil jednotlivým regionálním subjektům na jejich projekty. Předkladatel projektu nemusí být členem MAS, jeho činnost však musí být v místě její působnosti (podnikání, bydliště apod.).

V praxi

Jak MAS fungují?

MAS se zaměřují na určité území, díky čemuž velmi dobře znají jeho problémy a jsou schopny je účinně řešit. Do řešení zapojují místní lidi a podporují tak spolupráci uvnitř mikroregionu. Každá MAS musí mít zpracovanou tzv. strategii rozvoje, ve které popisuje situaci v regionu. Poté MAS vyhlašují přijímání žádostí. Vedle toho nabízejí často vzdělávací služby, poradenství, pomoc se zpracováním projektů a další služby.

Kdo může žádat o dotace?

Žádat může právnická i fyzická osoba. Může jít o zemědělská družstva, podnikatele (limit dotace u ziskových projektů je 50% nákladů), obce, svazky obcí, neziskové organizace. Předpokládá se, že budou zvýhodněny projekty umístěné v obcích do 2 000 obyvatel (číslo není jisté, nejsou prováděcí předpisy) a regiony, které se dlouhodobě vylidňují.

Na co jsou dotace určené?

Nelze požádat o finance na jakýkoli projekt. Financovaný záměr by měl řešit něco, co je pro danou venkovskou oblast typické: přispívat k řešení místních problémů, podporovat místní produkci, zapojovat místní lidi apod. Může jít například o peníze na pořízení staveb, hospodářských zvířat, strojů, výpočetní techniky atd. a také na rekonstrukce a modernizace hmotného majetku. Lze financovat rovněž služby související s realizací projektu.

Jak zahájit spolupráci s MAS?

V současné době se zpracovávají nová pravidla pro čerpání dotací v letech 2007 - 2013. V průběhu roku budou zveřejněny podrobnosti k jednotlivým opatřením a MAS budou vyhlašovat jednotlivá kola příjímání žádostí. V době podání žádosti je nutné mít již projekt zpracovaný.

Příklady uskutečněných projektů:

Sběr a využití bioodpadu ve vybraných obcích mikroregionu Vltavotýnsko

 Sběr bioodpadu a jeho následné kompostování snižují objem těchto odpadů na skládkách, ubývá černých skládek a kompost, který takto vzniká, mohou obce využít pro údržbu zeleně. Technické zabezpečení svozu a třídění bioodpadu bylo zajištěné pomocí kontejnerů a v rámci dalšího projektu bylo zakoupeno zařízení kompostárny v Jarošovicích.

Zemědělská hospodářská cesta Hartmanice - Horní Bukovsko

Výsledkem projektu je opravená cesta mezi oběma vesnicemi, která je hojně využívána místními zemědělci jako přístupová cesta k zemědělským pozemkům a místními občany jako cesta zkracující jim dopravu do zaměstnání v Dolním Bukovsku.

Obnova strojového parku

Dotace mohou přispět například k pořízení traktoru nebo jiné zemědělské techniky (př. rozmetadlo s příslušenstvím pro Agrodružstvo Žimutice)

Rekonstrukce a stavby budov

Opravené nebo nově postavené budovy lze využít pro ubytování turistů, zemědělskou nebo řemeslnou výrobu. Může jít např. o přístavbu stájí pro koně, odpadní jímku, novou střechu, celkovou rekonstrukci hospodářských budov apod.

Název MAS působnost adresa telefon mail, web
Hlubocko-Lišovsko, o.p.s. Adamov, Borek, Hluboká nad Vltavou, Hosín, Hrdějovice, Hůry, Hvozdec, Chotýčany, Jivno, Libín, Libníč, Lišov, Rudolfov, Ševětín, Štěpánovice, Úsilné, Vitín, Zvíkov Masarykova 1, Hluboká nad Vltavou 373 41 387965104 smohlova@mashl.cz www.mashl.cz
Vltava Bečice, Čenkov u Bechyně, Dobšice, Dolní Bukovsko, Dražíč, Hartmanice, Horní Kněžeklady, Hosty, Chrášťany, Modrá Hůrka, Temelín, Týn nad Vltavou, Všemyslice, Žimutice Hartmanice 22, Dolní Bukovsko 37365 385724006 mas.vltava@seznam.cz   www.vltavotynsko.cz
Sdružení Růže Benešov nad Černou, Borovany,Čížkrajice, Horní Stropnice, Jílovice, Kamenná, Ledenice, Ločenice, Malonty, Mladošovice, Nové Hrady, Olešnice, Ostrolovský Újezd, Petříkov, Pohorská Ves, Slavče, Srubec, Strážkovice, Svatý Jan nad Malší, Trhové Sviny, Žár Horní Stropnice 212, Trhové Sviny 374 01 386327055 malikruze@volny.cz mas.sdruzeniruze.cz
Blanský les – Netolicko o.p.s. Babice, Boršov nad Vltavou, Brloh, Břehov, Čakov, Dubné, Habří, Holubov, Homole, Hradce, Hracholusky, Chvalovice, Jankov, Kamenný Újezd, Křemže, Lipí, Lužice, Mahouš, Němčice, Netolice, Nová Ves, Olšovice, Planá, Radošovice, Srnín, Strýčice, Včelná, Vitějovice, Vrábče, Záboří, Závraty, Zlatá Koruna, Žabovřesky Mírové nám. 208, Netolice 384 11  388 325 356 mas@netolice.cz www.mas-netolice.cz
Pomalší o.p.s. Besednice, Bujanov, Doudleby, Heřmaň, Kaplice, Komařice, Mokrý Lom, Netřebice, Nová Ves, Plav, Roudné, Římov, Soběnov, Střížov, Velešín, Vidov Družstevní 596, Velešín 382 32 602116848 602132812 jarda.chmelar@volny.cz a.michal@svjan.cz
Veselsko – Řečicko o.p.s. Borkovice, Bošilec, Doňov, Drahotěšice, Drahov, Dynín, Kardašova Řečice, Mazelov, Mažice, Neplachov, Pleše, Pluhův Žďár, Řípec, Sviny, Újezdec, Val, Veselí nad Lužnicí, Višňová, Vlkov, Záhoří, Zálší, Zlukov, Žíšov náměstí T.G.Masaryka 26, Veselí nad Lužnicí 391 81 381 548 101 381 548 195 mas@veseli.cz  zastupce@veseli.cz www.mas-veselsko.cz

Kontakty:


Legislativa:

Rozhodnutí Komise č. 2006/144/ES, o strategických směrech Evropského společenství pro rozvoj venkova (programové období 2007 – 2013).

Nařízení Rady č. 1257/1999 kapitola IX(a) a nový článek 33(f)

Pravidla pro poskytování dotací ze státního rozpočtu v rámci Programu LEADER ČRDesign by Attavena (2006)