Zdravá krajina

Síť vzdělávacích a poradenských středisek pro podporu hospodaření šetrného k přírodě a krajině

Návštěva ekofarmy ing. Pavla Štěpánka ve Slunečné u Želnavy

Cíl: Seznámit účastníky s prací na farmě. Poskytnout informace o ekologickém zemědělství, jeho principech, významu a produktech. Ukázat příklad certifikovaného ekologického zemědělství, zpracování produktů dle pravidel EZ přímo na farmě, spojení zemědělské činnosti s agroturistikou a celkové ekologické koncepce farmy (včetně ekologického provozu budov).

Doba trvání: asi 1,5 hod.

Témata: chov hospodářských zvířat (ovce, masný skot, kozy, drůbež, osli), pěstování biozeleniny a léčivých bylin,  ekologické zemědělství, biopotraviny, zpracování produktů EZ, management ekosystémů a krajiny, mimoprodukční funkce zemědělství, ekonomika zemědělství, agroturistika

Popis exkurze

Náplní programu je prohlídka inspirativní ekofarmy a penzionu ing. Pavla Štěpánka ve Slunečné. Farmář je umělecký fotograf, který žil a pracoval v Evropě i v USA, a po návratu do Čech odkoupil pozemky s ruinami budov na Slunečné. Dnes jsou farma i penzion stylově a inspirativně upravené, s maximálním využitím přírodních materiálů a obnovitelných zdrojů energie (tepelné čerpadlo, solární kolektory, biomasa). V rámci exkurze účastníci shlédnou 20 minutový dokumentární film „ Středověk řízený počítačem“, natočený o farmě na objednávku ministerstva zemědělství ČR. Farma se nachází ve vysoké nadmořské výšce (800 m.n.m.), zaujímá rozlohu kolem 40 ha. Její činnost je mnohostranná. Hlavním odvětvím je chov hospodářských zvířat (ovce, kozy, skot, osli, drůbež), farmář buduje vlastní porážecí linku a mlékárnu pro zpracování živočišných produktů. Součástí exkurze je ochutnávka kozího a ovčího sýra. Klimaticky příznivá poloha jižních svahů umožňuje pěstování biozeleniny (včetně teplomilných druhů ve velkém fóliovníku) a léčivých bylin.

Slune__n___02.jpg  
Design by Attavena (2006)